Egy termelőüzem számára a tiszta energiák használata elsősorban nem környezetvédelmi, hanem energiahatékonysági, így költség-megtakarítási kérdés – egy többszörösen is megtérülő befektetés, hiszen az energián megtakarított pénzt a termékfejlesztésre lehet fordítani.
És ha ez még mindig nem lenne meggyőző érv, kommunikációs szempontból is a megéri a váltás: ha egy üzemben tiszta energiát használnak, az ott gyártott, megmunkált, termelt, vagy akár csak tárolt áru egyfajta hozzáadott értékkel gyarapodik.
Teljes önellátás hibrid rendszerrel
Felmerül azonban a kérdés, hogy egy üzemi napelemes kiserőmű vajon teljes mértékben fedezni tudja az adott egység igényeit? Nos, egy nagyfogyasztó esetében ezért nem feltétlenül tennénk tűzbe a kezünket. Ha az üzem valóban teljes önállóságra vágyik az energiaellátásban, és nem szeretne a hálózatból vételezni áramot, akkor egy hibrid rendszer fogja hosszú távon és sokoldalúan szolgálni a céljait.
A hibrid rendszer a megtermelt energia hasznos elosztásáról képes gondoskodni: a napelemek nem egyenletesen termelnek, hiszen „munkájukat” az időjárás, az évszakok és a napszakok is befolyásolják. Ennek kiegyensúlyozására az energiatöbbletet valamilyen módon tárolni szükséges azokra az időszakokra, amikor hiány van belőle. Ez történhet úgy, hogy a felesleges villamosenergiát a hálózatba adja le a rendszer, majd onnan később visszavételezi a felhasználó; vagy tárolható a villamosenergia erre szolgáló akkumulátorokban is; még jobb, ha a szigetüzemű, az akkumulátorokat töltő napelemek mellett hálózatra csatlakozó napelemes rendszer is van. Ez utóbbi megoldás előnye, hogy pontosabban tervezhető, és lényegében nullára redukálja az áramszünet esélyét.
Biztos energiaellátás, kiegyensúlyozott fogyasztás
Egy hibrid rendszer alkotóelemei támogatják és kiegészítik egymást: tisztán napelemes üzemnél az inverter a napelemek által termelt energiát közvetlenül használja a fogyasztók táplálására és az akkumulátorok töltésére, de van lehetőség hálózati üzemre váltásra is. Amikor viszont a rendszer vegyes üzemben van, akkor az inverter a napelemek által termelt energiát kiegészíti a hálózat energiájával; ha pedig plusz energiára lenne szükség, azt a korábban feltöltött akkumulátorok biztosítják.
A rendszer elegendő energiát termel ahhoz, hogy üzemidő alatt a telephely céljait szolgálja, míg üzemzárást követően a nem használt energiát akkumulátorokba termeli. Ezáltal a megtermelt energia egy részét az üzem területén található nagyfogyasztók (munkagépek, gyártósorok stb.) közvetlen, biztonságos kiszolgálására lehet fordítani, míg az akkumulátorokkal eltárolt többlet energia a targoncák, elektromos autók töltésére hasznosulhat. Egy ilyen hibrid rendszer a többletenergiát belső felhasználásra eltárolja, és ezáltal kiegyensúlyozott, gazdaságos fogyasztást biztosít.
Energiahatékonyság, költséghatékonyság, bevételnövelés
Az üzemi napelemes rendszerek megtérülési ideje jellemzően rövidebb, mint a naperőműveké vagy akár a háztartási rendszereké. A tiszta energiákra való áttérést ráadásul nem is feltétlenül szükséges teljes egészében „saját zsebből” finanszírozni, hiszen számos pályázati forrás, vissza nem térítendő támogatás áll rendelkezésre a beruházás megvalósításához. Az energiaköltségek radikális csökkenése azonnal megjelenik tőkeként – ezt okosan felhasználva adott a lehetőség szintet lépni a vállalkozás számára!
Az ASTRASUN nagy gyakorlattal rendelkezik üzemi nagyfogyasztók napelemes projektjeinek megvalósításában: terveztünk, engedélyeztettünk és kiviteleztünk kiserőműveket magtárra, hűtőházra, raktárcsarnokra egyaránt. Ha hasonló beruházást tervez, állunk rendelkezésre a forrásteremtési tanácsadástól egészen a kulcsrakész rendszer átadásáig!