Villánykövesd, napelempark átadó

Barnamezőt zöldített az Astrasun Villánykövesden

A villányi borvidék egyik jellegzetes aprófalva a 250 fő lakta, háromszintes műemlék pincesoráról ismert Villánykövesd. A település határában egy pusztuló ipartörténeti látványosság fogadja, vagy épp búcsúztatja a látogatót: az égbe szökő kéménye miatt már messziről észrevehető téglagyár épülete.

A több évtizede használaton kívüli téglagyár mögött, az átutazó számára láthatatlanul, immár csendben termeli az elektromos energiát egy 499 KWp naperőmű.

Az unikális természeti környezet és a táj szépsége különösen megkívánta, hogy a falu a tiszta energiák mellett tegye le a voksát. A faluban ugyanakkor számos műemlék, illetve műemlék jellegű védett épület található, így az ódon hangulatot árasztó, meghitt faluképet fontos őrizni. A napelempark azonban nem befolyásolja kedvezőtlenül a villánykövesdi településképet, hiszen az egyébként is pusztuló téglagyár takarásában húzódik meg, és egy átlagos melléképületnél alacsonyabb.

A Téglagyári Naperőmű Kft. megbízásából az Astrasun Csoport építette napelemparkot 2020. október 8-án adta át a helyi társadalomnak Hargitai János országgyűlési képviselő, Róth András Ervin, Villánykövesd polgármestere, valamint Vörös Péter tulajdonos és a tervező-kivitelező cég részéről dr. Keresztes Attila igazgató.

Hargitai János a villánykövesdi napelempark megnyitóján / Astrasun

Tiszta energia a vidéknek

Üdvözlő beszédében Hargitai János kitért arra, hogy bár faluhelyen a természetközeli, környezettel törődő életmód hagyomány, a teremtett világ védelme a 21. században a vidéken élőktől is nagyobb tudatosságot kíván; ennek a folyamatnak a része, hogy az energiafogyasztást megújuló forrásból fedezzék.

Róth András Ervin polgármester a napelempark helyi gazdaságra gyakorolt fejlesztő hatásáról beszélt, hiszen a naperőmű jelentette munkahelyteremtés és adóbevétel egy ilyen kicsi település számára nagyon sokat számít.

Vörös Péter, a Téglagyári Naperőmű Kft. ügyvezetője újdonsült napelempark-tulajdonosként elmondta, hogy a megújuló energiák a cégcsoportja számára új területet jelentettek, de a kezdetektől komoly elköteleződéssel fordultak a projekt felé. A helyiek nyitottsága és segítőkészsége komoly támogatást jelentett a kivitelezés folyamatában, és a távlati célok között további fejlesztések is szerepelnek.

A köszöntők sorát dr. Keresztes Attila, a tervező-kivitelező Astrasun Csoport igazgatója zárta, aki a napelempark műszaki megoldásaiba is betekintést engedett. Hangsúlyozta, hogy a napelempark a teljes falu elektromos energia-igényét képes karbonsemleges módon fedezni, hiszen egyetlen fél megawattos naperőmű 150-200 háztartás villamosenergia-igényének ellátását tudja biztosítani, a villánykövesdi létesítmény ráadásul eddig kiemelkedő eredményekkel büszkélkedhet.

Parola a villánykövesdi napelempark átadón / Astrasun.hu

Egyedülálló megoldások

A villánykövesdi naperőmű több tekintetben is egyedülálló. Az országban a csurgóin kívül valószínűleg a villánykövesdi az egyetlen olyan napelempark, melynek állványzata manuálisan állítható a leginkább kedvező hozam érdekében: a napkövető rendszer telepítése túl költséges lett volna, a „kézműves” megoldásra viszont nem állt rendelkezésre ismert módszer. Az Astrasun Csoport mérnökeit azonban mindez nem hozta zavarba: egyedi állványzatot terveztek, ami lehetőséget ad a dőlésszög és a magasság korrigálására.

 

Ipari övezet rehabilitációja

A napelempark barnamezős beruházásként valósult meg egy kihívásokkal teli, törmelékben, hulladékban és gazban bővelkedő, szennyezett telken, ami már sem lakóingatlan építésére, sem mezőgazdasági művelésre nem volt alkalmas. Az építési terület alapos tisztítást igényelt a napelempark telepítése előtt, s ezzel némiképp rehabilitáció is történt. A napelemek alig kezdtek el termelni, de a természet már megkezdte a terület visszahódítását: az ipari műtárgy közvetlen környezetéhez képest látványosan zöldebb és változatosabb élővilágú a napelempark.